Проектът Пловдив – Бургас е от изключително голямо значение и с огромни ползи за обществото, защото е „част от т.нар. железопътна „Тракия”, която трябва да се движи паралелно с аутобана. Вече е избран изпълнител, съобщават от МТИТС.
След приключването на проекта ще се постигнат скорости от 130/160 км/ч при средни скорости в момента от около 80 км/ч, а времето за пътуване ще се намали с 1 час и 10 минути. Ползите от това ще са големи, както за самите железници, така и за пътниците.
Търгът за Пловдив – Бургас бе прекратен в началото на тази година, защото всички оферти надвишаваха с около 30 % индикативната му стойност от 366,45 млн. лв. Това принуди възложителя Национална компания „Железопътна инфраструктура” да повтори процедурата в максимално кратки срокове.
Спестени са 110 млн. лв. за рехабилитацията на железопътната линия Пловдив – Бургас, съобщи министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. Това е разликата между най-ниската оферта от първия търг и предложението на фирмата, която днес бе избрана за изпълнител. На първо място е класиран консорциумът „Джи Си Еф – Ск 13 – Трейс рейлинфра”, а цената за строителните дейности по цялото трасе е 316 968 850,42, обясни министър Цветков.
Проектът за рехабилитация на железопътната инфраструктура по участъците на линията Пловдив – Бургас е разделен на обособени позиции, за които избраният изпълнител предложи следните цени:
Позиция 1 - Рехабилитация на железопътната отсечка Михайлово – Калояновец, включително главните коловози в гарите Михайлово и Калояновец – 29 652 343,58 лв. без ДДС;
Позиция 2 - Рехабилитация на железопътните отсечки Стара Загора – Ямбол и Завой – Зимница, включително главните коловози в гарите Стара Загора и Ямбол и всички гари и спирки между тях – 151 536 000,19 лв. без ДДС;
Позиция 3 - Рехабилитация на железопътната отсечка Церковски – Карнобат, включително главните коловози в гара Церковски – 135 780 506,65 лв. без ДДС.
Поръчката обхваща проектиране на строителните работи и тяхното изпълнение за всяка обособена позиция. Проектът се финансира по Оперативна програма „Транспорт” от Кохезионния фонд на Европейския съюз.