Всеки десети български абитуриент вече отива да следва навън. Министерството на образованието е легализирало само за тази година над 6000 дипломи на завършили ученици при випуск от около 65 000 души, пише АСН.
Предполага се, че повечето от тях са приети да следват в чужбина, въпреки че у нас няма точна система, която да следи в коя държава колко мозъка изтичат. Знае се обаче, че легализираните дипломи само за две години са се удвоили. И че в чужбина в момента учат 80 000 българчета.
Традиционно най-много деца избират Германия и Великобритания, сочи статистиката. В немските вузове студентите ни са на второ място по брой - веднага след китайците.
В британските университети пък по данни на UCAS - организацията, в която се подават заявленията за кандидатстване, през 2011 г. българските кандидати са били 2337. Миналата година бройката е била 2067, а за последните три години броят на българите, учещи на Острова, се е увеличил три пъти.
96 на сто от тези младежи следват във Великобритания с кредити, теглени също там. Повечето от тях отказват да се завърнат у нас, докато не изплатят дължимото. Очаква се обаче следващата година да има известен отлив, тъй като британските университети се готвят да вдигнат таксите от два до три пъти.
На трето място по атрактивност за студентите ни се нарежда Холандия, която от тази година вече също дава кредити на българи. Младежите могат да теглят пари в размера на учебната си такса, която е около 1670 евро.
Страната дава и други възможности за финансиране на следването - например възможността студентите да правят фирми с европари и в тях да изпълняват учебните си проекти, като в същото време се издържат от приходите.
Българчетата най-често се възползват от офертата да откриват компании за интернет търговия, роботика и компютърен дизайн.
Студентите ни, които учат в САЩ, са 3664. Около 82 на сто от тях не се завръщат.
Все повече сред най-желаните специалности се нареждат не само икономическите, а и фундаменталните науки. Мнозина отиват да учат например биотехнологии, расте броят на кандидатите за регулираните професии - медицина и архитектура. Освен това не са малко и децата, които избират Острова, за да учат актьорско майсторство, пише още в. "Стандарт".