Научно: Без лоши мисли, за да си здрав

Интересен детайл: силата на ума се свързва с мисленето. Чувствата живеят на същото място, включително чувството за хумор. И ако контролът над потока от собствените мисли е труден, то възпитанието на чувствата е съвсем извън територията на научното познание - в зоната на изкуството. Няма да дойде денят, в който ще отидем при лекар с думите "Докторе, разсмей ме искрено". Или "Дай да ми оправим светогледа". Да не говорим за спешно влючване при болки в гърба. Ах, тези учени

Учени прибягват до невероятната сила на ума в борбата срещу много болести, пише в. "Дейли експрес", позовавайки се на редица международни изследвания.

Специалисти от Оксфордския университет наскоро са установили, че смехът от сърце може да противодейства на болката.

Ръководителят на проучването Робин Дънбар вярва, че при неконтролируем смях се отделят болкоуспокояващи химикали, известни като ендорфини.

Значението на позитивното мислене отдавна е признато от лекарите. Те наричат този ефект "плацебо" - когато състоянието на пациентите се подобрява след приема или прилагането на "лъжливо" хапче или лечение. Резултатите от изследвания показват, че "плацебото" действа в 90 процента от случаите.

В повечето случаи силата на ума не е заместител на модерната медицина, но може да подсили ефекта й и преди всичко да намали риска от развитието на заболяване.

Ето и някои научни доказателства в подкрепа на лечебната сила на ума:


Позитивният светоглед предпазва от болести на сърцето - това показва изследване на Американската сърдечносъдова фондация, обхванало близо 100 000 жени.

Песимистите са изложени на 50 процента по-висок риск от сърдечносъдови заболявания, като най-честите случаи са сред жени, проявяващи "цинична враждебност".

Подобно изследване, направено сред мъже, показва, че рискът от инфаркт е по-малък за оптимистите, докато висок процент песимисти страдат от артериални заболявания.

Анализ на данни от мозъчни скенери, направен от специалисти от Станфордския университет, показва, че любовта помага на хората да издържат на болка.

Силата на ума е толкова ефективна в контролирането на симптомите на синдрома на дразнимото черво, че специалистите я препоръчват на своите пациенти. БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини