На 23 октомври българските избиратели ще гласуват едновременно за президент и за местна власт (кметове на общини и населени места и общински съветници).
Избирателите могат да проверят адреса на секцията, в която могат да гласуват по списъка на адрес http://www.grao.bg/elections/ или със sms на номер 14726 (по-лесно се запомня като 1GRAO - буквите "GRAO" съответстват на цифрите "4726" от телефонната клавиатура). Цената на sms e 25 стотинки без ДДС. В текста се изписват единствено десетте цифри на ЕГН, а системата връща два sms-а с номера и адреса на избирателната секция за изборите за президент и за изборите за местна власт за въведения ЕГН. Гражданите, които имат изтекли лични документи или са загубили, могат да получат удостоверения от паспортните служби, които да им послужат вместо лична карта пред секционните комисии. Такива документи ще се издават и в деня на изборите, както и в съботата преди 23 октомври.
Гласуването започва в 6.00 часа сутринта и продължава до 19.00 ч. Законът позволява времето за подаване на гласове да бъде удължено, ако в края на изборния ден пред някоя секция има опашка от желаещи да пуснат бюлетини, но не по-късно от 20 часа.
Бюлетините и за двата вида избори тази година е интегрална. Избирателят отбелязва избора си задължително със знак Х, изписан с пишещ синьо химикал. Хиксът може да излиза от границите на квадратчето пред името на кандидата за президент, кмет или общинска листа, но не бива да навлиза в друго квадратче. Знакът не бива да наподобява и плюс (+), иначе бюлетината ще бъде отчетена за невалидна.
В областните градове гражданите ще гласуват с три отделни бюлетини - за президент и вицепрезидент, за кмет на общината и за общински съветници. В по-малките населени места с над 350 жители, ще гласуват и с четвърта бюлетина - за кмет на селото.
От представител на секционната избирателна комисия избирателят получава подписани пред него бюлетини за съответния вид избори и в тъмната стаичка отбелязва вота си. След това трябва да сгъне бюлетината така, че изборът му да не се вижда и да я предаде на член на секционната комисия за още един печат на гърба.
Бюлетините за президент се пускат в една урна, а тези за кмет и общински съветници - във втора.
Избирателите имат право само на една грешка при отбелязването на вота. Ако сгрешат, предават бюлетината на представител на секционната избирателна комисия, който я вписва като недействителна.
6 514 917 души ще могат да гласуват за 29 641 кандидати за кметове и общински съветници, а 6 933 748 са гласоподавателите, които могат да избират между 18 кандидатпрезидентски двойки.
Гражданите на ЕС, които живеят в България и искат да гласуват на местните избори, са 248. Най-много - 181 от тях, са от Великобритания, 18 - от Германия, седем - от Румъния, шест - от Полша, пет - от Чехия, четирима - от Франция, по трима от Гърция и Естония, по двама от Австрия, Холандия и Испания и по един от Италия, Белгия, Литва, Финландия и Словакия.
В неделя за първи път заедно с местните избори ще се проведат и избори за президент и вицепрезидент. Само веднъж в България след демократичните промени е имало вот "две в едно" - през 1991 г. - местни и парламентарни избори.
На 23 октомври хората ще могат да избират между 18 кандидат-президентски двойки. За сравнение - в първите преки избори за президент и вицепрезидент през 1992 г. са участвали 22 двойки, на последните президентски избори през 2006 г са участвали седем двойки, през 2001 г. - шест, а през 1996 г. - 13.
Предстоящият вот се прави по правилата, регламентирани с Изборния кодекс, който определя реда и начина за провеждане на всички видове избори у нас.
Общо 11 382 са избирателните секции в страната.
В чужбина секциите са 161.