Парацетамолът може да подейства смъртоносно дори и при леко предозиране, като при това краят настъпва чрез бавна агония, предупреждава проф. Бруне
Комбинираните лекарствени препарати, които се рекламират особено през зимата срещу грип и настинка, са изключително опасни.
Става дума за прахчетата, от които се приготвя гореща напитка, поясняват фармаколози от Германия, които искат спешно да се въведе ограничение при продажбата на някои болкоуспокояващи, вкл. парацетамол, аспирин и др.
Смесените продукти (прахчетата) са едно недоразумение, те рядко сумират положителните ефекти на различните съставки, но със сигурност обединяват рисковете от тях, коментира проф. Кай Бруне от университета в Ерланген, цитиран от немското сп. "Фокус" и БоленЗдрав.
Проблем било също, че така пациентите губели ориентация от кой препарат каква доза са приели.
Ако човек е болен от грип и е пил първо аспирин, после парацетамол, а накрая си прави и гореща напитка, лесно можел да се обърка с фатални последици за здравето
Според германските фармацевти подобни лекарства трябва да се продават само срещу рецепта, понеже лесно може да се превиши безопасната доза, а това буквално представлявало риск за живота.
Тези медикаменти се продават от доста време свободно в аптеката, хората ги смятат за безобидни и подценяват страничните им ефекти, предупреждава професорът.
При дневна доза от над 4 г (една таблетка е 0,5 г) парацетамолът води до увреждане на черния дроб, а 8 г дневно може направо да предизвика чернодробна недостатъчност, твърди той.
Фармакологът съветва пациентите си принципно да не вземат парацетамол. По думите му това е медикамент, който може да подейства смъртоносно дори и при леко предозиране.
При това краят не настъпвал веднага, а чрез агония,
която се проточвала няколко дни.
Аспиринът - пак класика сред болкоуспокояващите, също не е за подценяване според проф. Бруне.
Активната му съставка ацетилсалицилова киселина (ASS) създавала доста рискове.
Тя била препоръчителна само за пациенти със сърдечносъдови заболявания, но не и за онези, които искат просто да постигнат болкоуспокояващ ефект. ASS потискала болката, но само краткосрочно, а
дългосрочният ефект бил свързан с разреждането на кръвта
Така например ако човек са му извадили зъб и той е пил аспирин, за да спре неприятните усещания, раната може да започне внезапно да кърви.
Имало и случаи на отложени операции, защото пациентът дни по-рано е приемал аспирин.
Проучване, публикувано наскоро в специализираното издание Archives of Internal Medicine, твърди, че само пациенти, които са претърпели инфаркт или инсулт, трябва да поемат риска от приемането на аспирин.
Авторът на проучването Козик Рей, професор от университета "Сейнт Джордж" в Лондон, е убеден, че ASS повече вреди, отколкото помага на здравите хора.
Въпреки новите заключения на учените за рисковете от тези болкоуспокояващи, било трудно да се въведат ограничения в Германия, за каквито настояват фармаколозите.
И двете съставки са освободени от патент,
никой производител не би инвестирал в допълнителни проучвания, от които след това ще спечелят и конкурентите му, отбелязва проф. Бруне.
По-добре проучени през последните 30 години са други две активни съставки срещу болката – ибупрофен и диклофенак, твърди той.
Разбира се, ако и те се приемат продължително време - месеци наред, могат да доведат до кървене в стомаха, високо кръвно или риск от инсулт. Били обаче по-поносими от предшествениците си.
Предимството на ибупрофен и диклофенак е, че се извеждат бързо от тялото чрез отделителната система. По-трудно се случвало предозиране и за разлика при парацетамола, не се стигало до смъртен изход.