Ще ядем яйца от свободни кокошки

Миналата година губернаторът на Калифорния Арнолд Шварценегер подписа закон, който забранява продажбата на яйца, снесени от кокошки, отглеждани в лоши условия, в малки, тесни клетки, една над друга

България да ускори слагането на край на отглеждането на кокошки в конвенционални батерийни клетки и призовава производителите да избягват инвестирането в облагородени такива.


Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов заяви по време на пресконференция тази седмица, че е получил уверенията както на Браншовия съюз на производителите на яйца, така и на Българската агенция по безопасност на храните за това, че изискванията на ЕК, свързани с незаконното вече отглеждане на кокошки носачки в батерийни клетки ще бъдат изпълнени най-късно до края на месец май т. г.

В момента около 500 000 от общо 2,8 млн. кокошки носачки биват отглеждани в конвенционални клетки, които не отговарят на минималните изисквания по отношение на защитата на животните. Директива на ЕС, приета през 1999 г. забрани употребата на малките конвенционални клетки и даде на правителствата на страните – членки срок до 1 януари 2012 г., за да се съобразят с новите правила, задължаващи производителите да преминат към алтернативни способи за отглеждане на кокошки носачки. Четиринаденест страни – членки на ЕС, в това число и България, не са въвели забраната за употреба на батерийни клетки и ето защо миналата седмица ЕК обяви започването на наказателни процедури срещу тях.

„Четири лапи приветства инициативата за ускоряване на процеса на преминаване от употребата на незаконните конвенционални клетки в България към алтернативни варианти, но същевременно изказва опасението, че удължаването на срока до месец май е прекалено дълго”, заявява Явор Гечев, говорител на „Четири лапи” за България. Въпреки всичко, международната организация за защита на животните внимателно ще следи целия процес у нас, както и във всички останали страни – членки, несъобразили се със забраната.

„Четири лапи” призовава българските фермери да избягват инвестирането в облагородени клетки и ги съветва да пристъпят директно към употребата на устойчиви алтернативни системи, ориентирани към бъдещето – в идеалният случай това трябва да бъде отглеждането на свободни кокошки.

„По този начин те не просто ще засилят защитата на животните, но и също така могат да бъдат позитивно изненадани в икономически план, запълвайки пазарна ниша, която потребителите със сигурност ще оценят. Това вече се случи в няколко европейски държави и е доказано, че работи”, заявява Явор Гечев в заключение.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от България

Последни новини