ООН поиска от Сирия до 15 дни да спре кръвопролитията

Общото събрание на ООН прие снощи със 137 гласа "за" и 12 против резолюция, осъждаща Сирия за насилието срещу нейните граждани и призоваваща за прилагане на плана на Арабската лига за спиране до 15 дни на насилието, предаде ДПА.

Резолюцията изисква от генералния секретар на ООН до 15 дни да докладва дали Сирия е изпълнила исканията, съдържащи се в резолюцията. Седемнайсет държави се въздържаха. След гласуването най-малко три страни се оплакаха, че системата за електронно гласуване е била изключена преди те да успеят да натиснат бутона. Сред страните, гласували против, бяха Русия, Китай, Венецуела, Иран и Северна Корея, предаде Франс прес.

Русия и Китай наложиха вето на подобна резолюция, поставена на гласуване в Съвета за сигурност на ООН на 4 февруари. Одобрената днес резолюция няма задължителен характер, тя има чисто символично значение, тъй като Общото събрание е само консултативен орган на световната организация, отбелязва Франс прес. За разлика от Съвета за сигурност, където пет страни имат право на вето върху всички решения, в Общото събрание резолюциите се приемат с обикновено мнозинство и се смята, че са показателни за настроенията в международната общност.

На 19 декември Общото събрание вече прие резолюция за Сирия, в която Дамаск бе заклеймен заради нарушенията на правата на човека. Тя също бе одобрена с голямо мнозинство - 133 страни бяха "за", 11 против и 43 въздържали се, сред които тогава бяха Китай и Русия. Постоянният представител на Сирия в ООН Башар Джаафари нарече вчерашната резолюция "предубедена" и каза, че страната му планира да реформира институциите си и да проведе на 26 февруари референдум за нова конституция. Смята се, че откакто преди 11 месеца в Сирия избухнаха бунтове срещу правителството, там са били убити повече от 5000 души.

Според базирания в Лондон Сирийски център за наблюдение на правата на човека жертвите са дори над 7000. Руският посланик в ООН Виталий Чуркин каза след вота, че предложените от Москва поправки към проекторезолюцията са били отхвърлени, включително призива към мирните демонстранти да се разграничат от въоръжените групировки. Русия ще продължи да полага усилия да помага на Сирия и на нейния народ, каза Чуркин. Русия гласува против, защото резолюцията не отговаря на основни критерии за уреждане на конфликта, каза руският представител, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Същността на тези принципи е, че насилието трябва да бъде прекратено от всички страни в конфликта, а необходимите решения трябва да бъдат намерени в резултат на открит за всички политически процес, воден от самите сирийци, заяви той. Приетата снощи резолюция "категорично осъжда продължаващите широко разпространени и системни нарушения на правата на човека и на основните свободи от страна на сирийските власти". Сред тези нарушения са посочени произволни екзекуции, убийства и преследване на протестиращи, на правозащитници и журналисти, изчезването на хора, мъчения, сексуално насилие и малтретиране, включително на деца. Осъждат се всички форми на насилие, независимо от чия страна, призовават се всички страни в конфликта в Сирия, включително въоръжените групировки, незабавно да спрат насилието или репресиите в съответствие с инициативата на Арабската лига.

Дамаск е призован да улесни "ръководения от сирийци политически преход към демократична, плуралистична политическа система, при която гражданите имат равни права, независимо от техните политически убеждения, етническа принадлежност или религия". От Дамаск се иска да освободи всички незаконно задържани заради вълненията, да изтегли всички армейски или въоръжени сили от градовете и селата, да гарантира правото на свободни мирни демонстрации. Посланикът на САЩ в ООН Сюзан Райс заяви след гласуването на резолюцията, че Общото събрание e отправило ясно послание към народа на Сирия, и то е "Светът е с вас". Президентът Башар Асад никога не е бил по-изолиран. Международната общност е за бърз преход към демокрация в Сирия. Сега трябва да настъпят промени, подчерта представителката на САЩ, предаде Асошиейтед прес. БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини