Екип на Регионалния исторически музей в Смолян започна разкопки в местността Света Неделя, която се намира между Златоград и Неделино. Археолозите стигнаха до крепостна стена. В района се намира и единствения крепостен кладенец в Родопите.
Възможностите не идват при този, който чака. Те се пленяват от онзи, който атакува." - Джордж Патън
Smolyan.bgvesti.NET е собственост на ЕСКОМ МЕДИА ГРУП ООД. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на Smolyan.bgvesti.NET, освен ако изрично е посочено друго.
Анелия Веселинова
Величка Петкова
0301/53-655
Ибрахим
Същия
В книгата ми ЗЛАТОГРАДСКИ ЛЕГЕНДИ – второ издание в 2016 г. от поредицата книги на Етнографския комплекс - Златоград съм написал това, което се знаеше за СВЕТА НЕДЕЛЯ от златоградчани родени след 1880 г. Останки от крепостната стена откъм северната страна на Долните колиби, т. е. зад тях, съм виждал на повърхността. Надявам се да се виждат и днес. Разкопките, които се правят сега северно от параклиса вероятно са до входа на крепостта. Що се отнася до кладенеца, той очевидно е извън стените на крепостта и може да се предполага, че е изкопан в по-ново време след построяването на параклиса в 1916 г. и след това при строителството на поредицата колиби използвани през лятото за почивка от златоградчани. Спомням си много добре, че в моето детство - края на трийсетте и началото на 40-те години на миналия век, когато на върха за празника на Света Неделя се събираха много хора, вода за пиене се докарваше на върха от съседните колибари в продълговати малки бъчви по една от двете страни на самара на магарето. Чепът им беше в задното дъно и летуващите в колибите си пълнеха съдовете оттам, както си бяха на самара. Поради маловодие на кладенеца през втората половина на миналия век служители в ГОРУБСО – златоградчани и други доброжелатели под ръководството на инж. Живко Хекимов (1919-2006) хванаха водата от извор разположен доста по-ниско на северния склон, прокараха ток и с високонапорна руднична помпа пълнеха направения също от тях голям резервоар на най-високото – в Горните колиби. Надявам се това водоснабдяване да работи и до днес.
19.10.2023 г. Величко Пачилов